воскресенье, 30 ноября 2014 г.

конспект заняття ліплення в середній групі


 Тема заняття: "Літак"
Мета: Познайомити  дітей з елементарними  відомостями про виникнення й розвиток авіації.Увести в активний словник дітей слова: повітряна куля, літак, вертоліт, пілот .Вправляти в  проголошенні ізольованого звуку «л». Вправляти дітей у створенні образа предмета, використовуючи конструктивний спосіб ліплення . Закріпити навички акуратного наклеювання, уміння ділити пластилін на частини (розрізаючи стеком), прийоми ліплення (пряме розкочування, сплющування) і з'єднання частин .Формувати вміння встановлювати подібність з об'ектом. Розвивати дрібну моторику кисті рук .Виховувати наполегливість, інтерес до образотворчої діяльності
Матеріали: Картинки із зображенням повітряної кулі, вертольота, різних літаків .Паперові літаки блакитний і рожевий кольори по кількості хлопчиків і дівчинок .Лист паперу (демонстраційний) з різними літаками, серед яких трохи однакових. Іграшковий літак, пластилін, дощечки для ліплення, стеки, кисті або олівці
Попередня робота
Розглядання картинок із зображенням літаків
літак
Літак
Хід заняття:
1.Організаційний момент.
Діти, у цій коробці лежить нова іграшка для вас. Але перш ніж відкрити коробці й показати вам, що в ній перебуває, спробуйте відгадати загадку. Якщо відгадаєте, довідаєтеся, яка іграшка лежить у коробці.
Не бджола, а гуде,
Не птах, а летить,
 Гнізда не в'є,
Людей і вантаж везе. (Літак).
Які слова загадки допомогли вам неї розгадати?
Як можна грати з іграшковим літаком?
Сьогодні ми довідаємося багато нового про літаки, навчимося їх ліпити.
А після заняття ви зможете пограти новою іграшкою.
2.Бесіда-розповідь .Літаючі апарати.
 Давним-давно, древні люди дивилися на птахів і мріяли літати як вони. Але пройшло багато часу, перш ніж це трапилося. Спочатку люди навчилися підніматися в повітря на ... (Показ картинки). Чи знаєте ви що це? Люди навчилися підніматися в повітря на повітряній кулі. Куля наповнювали димом від багаття, газом, що легше навколишнього повітря. Але куля летить туди, куди дме вітер. А людина хотіла сам вибирати куди йому летіти.
Пройшло час і, нарешті був винайдений літак, яким керував пілот. (Показ картинки). Літак летить туди, куди направляє його пілот. Але для того щоб відірватися від землі й піднятися в повітря, літак повинен спочатку промчатися на великій швидкості по землі. Для цього потрібно багато місця й спеціально побудована дорога - злітна смуга. А іноді потрібно полетіти туди, де немає багато місця й такої злітної смуги.
Отоді людям довелося придумати вертоліт. (Показ картинки). Вертольотом теж керує пілот. Але для зльоту й посадки вертольоту не потрібно ні багато місця, ні злітна смуга. Пілот включає мотор, починають обертатися от ці лопати (показ на картинці), і вертоліт злітає прямо з місця.
3.Дидактична гра «Знайди однакові літаки»
Послухайте, як гудуть мотори літака в польоті. (Аудиозапис)
4.Дидактична вправа «Літак летить і гуде»
Літак летить і гуде: «ллл». Домагатися правильної артикуляції й чіткої вимови звуку. Послухайте цікаву казку про маленький самолетике, що написав для дітей Дмитро Пентегов.
5.«Казка про маленький літак»
Жив-Був в одному селі маленький літак. Моторчик у нього теж був маленький, тому літав він невисоко - майже над самою землею. Він возив з міста пошту, розкидав на поля добрива, а бувало, терміново доставляв лікаря до важко захворілої людини. А вгорі, набагато вище, ніж він міг залетіти, проносилися більші білі літаки й кричали йому з висоти: - Привіт, Маля! І маленький літак дуже-дуже їм заздрив. Але один раз далеко на півночі, там, де море холодне навіть улітку, зштовхнувся із крижиною й затонув великий пароплав. Він затонув так швидко, що люди, що плили на ньому, тільки-но змогли вискочити на лід, але ніхто з них не встиг взяти із собою ні їжі, ні теплих ковдр, ні міцних наметів. Вони залишилися зовсім одні на маленькій крижині посередині холодного океану. Довго літали над морем більші сильні літаки, намагаючись знайти людей, що терплять нещастя,, а коли, нарешті, знайшли, то зрозуміли, що нічим не можуть їм допомогти: крижина була така маленька, що на неї не зміг би приземлитися жоден літак у світі. І отут хтось згадав: - Ви знаєте, в одному селі живе маленький-маленький, зовсім крихітний літак. Може бути, він зможе сісти на цю крижину? І вони подзвонили йому по телефоні й попросили допомогти. Довго летів над північним океаном маленький літак, - адже він не міг швидко літати, - а більші літаки показували йому дорогу. Нарешті, він побачив унизу білу крижину. На ній стояли люди й радісно махали йому руками. Самолетик зробив у небі коло, покачав людям крильми, щоб вони відійшли небагато убік, і акуратно приземлився. Він не міг відвезти всіх людей відразу. Довелося літати на берег моря й назад кілька разів. І от уже на крижині залишився тільки одна людина. Але коли літак злітав, то із тривогою помітив, що на крижині з'явилася тоненька тріщина, тому що на Півночі в цей час було літо, і крижина початку танути. Літак нікому нічого не сказав, а щосили поспішив відвезти людей і повернутися. Коли він прилетів назад, те побачив, що крижина стала ще менше, ніж була, а тріщина, навпаки, сильно збільшилася. Це значило, що крижина могла в будь-яку секунду розвалитися на шматки. - Не треба, самолетик, не сідай! - крикнула людина, що залишилася внизу. - Крижина лопне, і ти потонеш! Але самолетик не послухався й сів на лід, що тане. Людина заплигнула до нього в кабіну, літак розгорнувся й став щосили розбігатися. І ледь його колеса відірвалися від крижини, як вона лопнула з оглушливим тріском і розвалилася на дрібні шматки. А коли вони прилетіли на берег, те все - і люди, і більші літаки - довго дякували маляті й захоплювалися його відвагою. З тих пор маленький самолетик уже нікому й ніколи не заздрив.
Питання:
1. Чим займався маленький літачок? 2. Чому він заздрив більшим літакам? 3. Що один раз трапилося далеко на півночі? 4. Чому більші літаки нічим не змогли допомогти? 5. Як маленький літачок урятував людей? 6. Чому маленький літачок більше вже нікому й ніколи не заздрив?
6.Динамічна пауза «Літак»
Полетіли, полетіли, Стійка ноги нарізно. Уперед руками завертіли. Обертання руками перед грудьми. Руки в сторони - у політ Відправляємо літак, Розвести горизонтально руки в сторони. Праве крило вперед, Поворот тулуба вправо із закладом правої руки вперед. Ліве крило вперед. Поворот тулуба вліво із закладом лівої руки вперед. Раз, два, три, чотири - Полетів наш літак. Чудовий пілот У шлях відправив літак. Довільний біг з розставленими в сторони руками.
7.Робота в зошитах:
-Дидактична вправа «Обведи літак по крапках»
-Дидактична вправа «Лабіринт «Який літак тримає хлопчик за мотузочку»
-Колективна аплікація «Наклей у потрібне місце»
Дітям пропонуються картинки (літаків, вертольотів, повітряних куль, сонця, хмар, птахів) які потрібно наклеїти на загальний блакитного кольори аркуш паперу (изображающий небо) з білими місцями, що відповідають по контурі картинкам для наклеювання. Вихователь стежить за правильністю й акуратністю наклеювання. А також за тим, щоб діти не заважали один одному.
8.Рухлива гра «Літаки»
Дітям пропонується взяти собі по одному паперовому літаку (дівчинках - рожевого кольору, хлопчикам - блакитного) і сісти на коліна на килимі.
«Літак»
Я - літак маленький, Ще я не літаю. І на асфальті у дворі Із мною Денис грає. Мріє він стати льотчиком, А я - літати як птах. І, виходить, потрібно нам рости И потрібно нам учитися. Коли Дениска підросте И стану я більшим, Мрії всі наші збудуться И в небо ми злетимо. (Олександр Бороздин) Діти довільно бігають із самолетиками в руках. Вихователь віддає команди: «Літаки, на посадку», «Літаки, злітайте», «Літаки, набирайте висоту», «Літаки, знижуйтеся».
9.Ліплення барельєфна «Літаки в хмарах»

Дітям пропонується взяти в руки пластилін. Розділити його на дві частини за допомогою стека. З однієї частини прямим розкочуванням зробити ковбаску. Загнути один кінець догори (хвіст літака). Прикріпити до «Хмари» зчалюванням. З іншого шматка також зробити ковбаску й зігнути її посередине у формі букви «л». Прикласти до середини «корпуса літаки» і прикріпити натисненням і сплющування. Тупим кінцем кисті або олівця зробити відбитки на «корпусі літака» - « вікна-ілюмінатори».

Перспективний план роботи з валеології ( старша група).

Перспективний   план  роботи  з валеології   ( старша група)
№  з/п
Тема
Зміст роботи
Форма проведення
Ігрова діяльність
Розваги
Термін проведення
1.
«Що вміє наша шкіра»

Допомогти дітям пізнати наш організм:шкіра є ,а навіщо вона?
Заняття 
Досліди
Читання літератури.
Д/гра «Відгадай на дотик».
Інсценування»Хлопчик замазура»
Д/гра »Що навколо нас».
«Ми силачі»
Вересень
2.
«Мій організм
Допомогти дітям зробити відкриття щодо самих себе, свого організму.
Заняття
Бесіда
Вправи для язика.
Вправа «Відгадай на смак».
Ср/гра «Сім’я»
Читання твору Н.Забіли «Ясочкин  садок».
День здоров’я
Жовтень
3.
«Про красу,силу ,здоров’я людини».
Вчити дітей оспівувати силу, красу, здоров’я ,витривалість в усній народній творчості.
Заняття
Бесіда
Читання художньої літератури.
Д/гра «Хто назве більше прислів’їв»
С/Р гра «Шофери»
Д/Гра «Відгадай за описом».
Спортивна розвага «Сильні, сміливі ,
спритні»
Листопад
4.
«Очима  світ пізнається».
Розкриття значення зору для сприймання навколишнього світу.
Заняття 
Розвиток мовлення
Бесіда
Вивчення прислів’їв.
С/Р гра «Лікарня».
С/Р гра «Швидка допомога».
Д /Г «Оціни вчинок».
Вікторина.
Фізкультурне свято «Веселий стадіон».
Грудень
5.
«В чарівному світі звуків»
Продовжувати допомагати  дітям відкривати себе. Для  чого потрібні вуха.
Заняття
Бесіда

Д/гра «Де подзвонили?».
«Впізнай за звуком».
Д/Вправа «Придумай слова за заданим звуком».
С/Р гра «Магазин».
Спортивна розвага «Веселий бігунець».
Січень
6.
«Про смачну й поживну їжу».
Розширити  знання дітей про екологічно чисті продукти,їх зберігання та використання.
Читання художньої літератури.
Заняття.
Бесіда
Дослід.
Консультації


Ігри на розвиток мовлення «Що де росте».
«Смачний обід».
«Яке на смак?».
С/Р гра «Сім’я».

Розвага «Зима з весною зустрічаються».
Лютий
7.
«Здоров’я людини»
Підводити дітей до усвідомлення        ,що здоров’я найважливіший скарб.
Анкетування батьків
Бесіди
Консультації
Заняття

Д/гра «Їстівне не їстівне»
С\Р гра «Лікарня»
Д\ гра « Вживаємо не вживаємо».
Розвага «Добре серце моєї матусі».
Березень
8.
«Дихання – важливо чи ні «.
Допомогти дітям пізнати можливості свого організму. Навіщо ми вдихаємо повітря? Яке повітря потрібне нам?
Розвиток мовлення
Заняття
Бесіди
Читання художньої літератури.
Д/Гра «Живе неживе»
Р/Гра «Хто сильніший?»
Р/Гра «Хто швидше».
День здоров’я
День сміху.

Квітень
9.
«Красиві міцні зубки»
Вчити дітей розуміти для чого нам зуби . Як зберегти їх міцними і здоровими.
Заняття
Бесіди
Анкетування
Консультації

С/Р гра «Сім’я»
Гра «Вираз обличчя»

М/гра «Що корисно для зубів».
День здоров’я

Травень


пятница, 21 ноября 2014 г.

Конспект заняття"Херсонщина моя Батьківщина"

Тема: « ХАЙ У СЕРЦІ КОЖНОЇ ДИТИНИ, ЖИВЕ ЛЮБОВ ДО БАТЬКІВЩИНИ»
Мета: розширювати та поглиблювати знання дітей про нашу Батьківщину – Україну, державні та народні символи країни; дати дітям знання про дороги, їх значення в житті людей; продовжувати знайомити дітей з творчістю Анатолія Костецького, розуміти поняття «Батьківщина», відповідати на поставлені запитання; поглиблювати знання дітей про тваринний світ України а саме заповідника Асканія-Нова; розвивати творчу уяву, українське мовлення; виховувати любов до Батьківщини; до природи рідного краю і його  мешканців. Закріпити та поглибити знання дітей про Херсонську область та рідне місто,їх визначні пам’ятки.
Матеріал та обладнання: ілюстрації Герба, Прапора України; записи Гімну України, українських мелодій, пісня . Демонстраційний матеріал  «Херсонщина», «Нова Каховка» . Папір ,олівці ,розмальовки.

ХІД  ЗАНЯТТЯ
1.Організаційний момент.
Вихователь. - Діти, пропоную послухати вам загадку, а ви її спробуйте відгадати:
Буває широка,
Буває вузька,
Від дому в садочок
Мене привела. (Дорога.)
Вихователь. - Які бувають дороги?   
-  Що вони сполучають між собою? Що по них рухається?

Вихователь. - Буває ще невеличка дорога – така, як ми зараз на ній стоїмо. В народі її називали стежкою. Її прокладають люди у полі, городі, біля озера, від хати й до хати. А от якось я почула, як сперечалися дві дівчинки і хлопчик про те, яка стежка краща.
- Яка стежка краща? – запитав хлопчик у дівчаток.
- До магазину, – сказала перша дівчинка.
- Ні, – заперечила друга дівчинка. – До парку! – відповіла вона.
- Найкраща стежка – це до озера, – сказав хлопчик.
- Діти, а як ви гадаєте які стежки найкращі?
- Чому? (тому що там найрідніші люди: мама, тато, сестра, брат; бо я там живу.)
2.Сюрпризний момент.Прихід ляльки Катрусі.
Вихователь : сьогодні до нас у гості прийшла лялька Катруся. Вона вам хоче заспівати пісеньку, а ваше завдання відгадати з якої  вона країни.
3.Прослуховування пісні
Звучить пісенька Катрусі.
Запитання :
- Чи  сподобалась вам пісня?
- На якій мові пісня?
-В якій країні  живе дівчинка?
- Діти, згадайте свій дім, як там добре, тепло, вас завжди там чекають.
  - Зараз кожен з вас згадав свій дім, свою сім'ю. Ми постійно вживаємо слова «рідна земля», «рідний  край , «рідна домівка». А як зрозуміти ці слова?
   - Правильно, тому що ми тут  народилися  і живемо.
   - Діти, як називають місце, де ми народилися і живемо?
4.Фізкультхвилинка «Батьківщина» .
Діти  виконують рухи згідно тексту.
Он повзе мурашка,
Он хлюпоче річка.
Не зривай ромашку,
Не топчи травичку.
В зелені діброва,
В китицях ліщина.
Глянь яка чудова наша Україна.
Журавлі над лугом
Линуть рівним клином.
Будь природі другом,
Батьківщині-сином.
5.Читання художньої літератури.Вірш Анатолія Костецького.
Батьківщина.
Знаєш ти, що таке Батьківщина.

Батьківщина – це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
Це гаряче сонячне коло.
Батьківщина – це труд і свято,
Батьківщина – це мама й тато,
Це твої найщиріші друзі,
Це бджола у весняній лузі.
Батьківщина – це рідна мова,
Це дотримане чесне слово,
Небо синє і сад зелений
І жовтенька пшениця в полі.
 - Ось так Батьківщину описав видатний український дитячий поет А. Костецький.
6.Бесіда «Ми –України славні доньки й сини»
      - Діти, так що ж означає слово Батьківщина? (рідний дім, мама, тато..)
      - Дуже багато народних висловів є про Батьківщину.
      - А хто з  вас знає прислів'я  про рідний край?
      - Одна Батьківщина, і більше не буває.
      - Місця, де родився, завжди святі.
      - Хто рідну оселю свою забуває, той долі не знайде в житті.
      - Діти, а як називається наша країна? Наша країна – це Україна.
      - Так, Україна – це наша земля, рідний край, це гори…(продовжують діти.)
      - Кожна країна має свої державні символи.
      - Назвіть державні символи  (Прапор, Герб та Гімн.)
       (вихователь виставляє плакати українського Прапору та Герба.)
      Прапор – це державний символ. Чому наш прапор жовто-блакитний?
      Наш герб – тризуб. Це зброя, слава й сила.
       - А зараз ми послухаємо гімн нашої держави. (діти стоячи слухають і співають головну пісню України.)
      - Діти, а крім державних, які ще символи у нашої країни? (калина, верба, віночок, рушник.)
      - А як можна сказати одним словом? (народні)
7.Дидактична гра «Символи України».
Вправляти малят в утворенні повних речень.
8.Українська народна гра «Потанцюй у віночку».
Візьмемось за руки
Підемо на луки.
Там сплетемо віночок
Станемо в таночок.
9.Наша гостя Катруся пропонує екскурсію по містам України.
Показ дітям карти України.
-Які міста України ви знаєте?
-Яка найбільша річка?
-Які гори є в Україні?
-Які моря є в Україні?
-В якому місці ми живемо?
-Якої області наше місто?
Показати дітям на карті розташування області і нашого міста.
10.Дидактична гра «Стежками рідного міста»
Завдання дітей називати визначні місця і їх призначення.Розгляд демонстраційного матеріалу: «Моє місто».
11.Заповідник  Асканія  –Нова. Визначна пам’ятка Херсонщини.
Розповідь вихователя.
 Асканія-Нова – державний заповідник України, який створили у 1921 році, щоб зберегти і вивчити природу півдня країни, врятувати від знищення унікальні види тварин та рослин. Вхід з рушницею сюди заборонений. Тут знаходиться найбільший у країні зоологічний парк та штучно вирощений ліс.
У зоопарку тварини живуть на волі або у напівневолі. Зоологічний парк виник наприкінці ХІХ століття; тоді завезли перших тварин з Африки, Америки, Азії та Австралії. Зараз Асканія-Нова – база Українського науково-дослідного інституту тваринництва. Його вчені мають тут можливість проводити унікальні досліди.
Наприкінці минулого століття було створено й ботанічний парк. Яких тільки рослин тут немає! На цій землі ростуть дерева півдня та півночі, сходу й заходу. Поруч береза та ялина, сосна та клен. Тут царство птахів.
У ХV-ХІХ ст. по цій території пролягав шлях, яким українці возили з Криму рибу й сіль, до Криму – хліб. Не всі вони поверталися з дороги додому, гинули від хвороб та зброї ворогів. Тут вони відпочивали, милувалися гарною природою.
Суха мова статистики відмічає зростання тут 478 видів рослин. Степ нагадує багатокольоровий килим.
Тваринний світ заповідного степу, в основному, зберіг свою аборигенну фауну, за винятком великих ссавців та птахів. Тут зустрічаються типові мешканці степового ландшафту: малий ховрашок, степовий байбак, тушканчик великий, заєць-русак, мишовидні гризуни, а також середні та дрібні хижаки: звичайна лисиця, степовий тхір, ласка.
Великою популярністю користується екскурсія на мікроавтобусі чи в кінному екіпажі маршрутом, прокладеним територією Великого Чапельського поду. Екологічна стежка заповідного степу проходить територією ділянки “Стара” (площа 520 га), де представлені майже всі характерні типи рослинності та грунтів, чітко простежується екологічний ряд.
Всім, хто любить тварин, квіти, дерева буде цікаво відвідати цей всесвітньо відомий заповідник на півдні України.
12.Херсонщина моя Батьківщина.
Малята скільки цікавих пам’яток є в нашій області .А в нашій області так як і в країні є герб.(показ демонстраційного матеріалу).І сьогодні ми з вами його розфарбуємо.
13.Образотворча робота  «Герб Херсонщини».
Діти виконують роботу за столами.
14.Підсумок заняття.
- Батьківщина – це рідний дім, це місце, де ти народився і куди хочеться повертатися.
 - Бачу, як горять веселими вогниками ваші оченята, як сяє усмішка на вустах. Які ви щасливі діти! Яка гарна наша країна, як хочеться робити щось добре і прекрасне для нас усіх.     
 - Які гарні малюнки.
 - А давайте влаштуємо виставку ваших малюнків (діти розвішують малюнки). Нехай це буде наша картинна галерея.